PORADNA o interiérovém designu

Poraďte se s designérem

Díky našim dlouholetým zkušenostem a znalostem v řešení kompozic a návrhů interiérů Vám rádi poskytneme rady a tipy pro Vaše bydlení. Naše znalosti Vám mohou pomoci. Chcete se nás na něco zeptat? Napište nám na info@ikonadesign.cz

PŘEHOZ NA POSTEL

Hezké odpoledne, chtěla bych si do nové ložnice pořídit elegantní, luxusní přehoz, který by podtrhl vyznění celého interiéru. S jakými rozměry musím počítat pro ušití či nákup přehozu, aby na postel pěkně pasoval?

Děkuji, Jarmila Polkovová, MB

Luxusní přehozy jsou ozdobou každé ložnice. Aby přehoz nepůsobil lacině, vybírejte velmi pevný materiál. I když přehoz nebude zateplen, bude materiál pěkně držet tvar. Vybírejte také s ohledem na příjemnost na dotek, nejkvalitnější a na dotek jemné bývají látky s podílem přírodních vláken. Ke stylu vaší ložnice zvolte příslušný typ dekoru, jeho strukturu a barevnost materiálu. Pro výběr velikosti vám poslouží tato přehledná tabulka:

šíře postele v cm velikost přehozu v cm

90 160x260

105 200x260

140 235x270

160 250x270

180 270x270

Pro pořízení metráže počítejte s přesahem v rozmezí několika centimetrů po každé straně na kvalitní zpracování (začistění, šití, prošití, atd.).


PODLAHOVÁ KRYTINA A ZVÍŘECÍ MAZLÍČCI

Hezké odpoledne,

rád bych se vás zeptal na váš názor/ doporučení k výběru podlahového materiálu do rodinného domu, kam se určitě přestěhujeme i s naším Jimmem, zlatým retrívrem. Co vybrat, aby to vydrželo provoz, přitom to dobře vypadalo a působilo „teple“.

František Habalát

Vybíráte-li podlahovinu do rodinného domu, tak určitě budete potřebovat více typů materiálů podle typu místností. Základním pravidlem při výběru jakéhokoliv materiálu ale je: čím kvalitnější, tím lépe. Z praktické stránky berte v potaz i zvířecí chlupy: světlá srst retrívra vynikne více na tmavém hladkém povrchu. Dobrou volbou pro užitné místnosti jako je chodba, kuchyň apod. je podlaha z vinylu. Ten je dostatečně pružný i tvrdý a dobře vzdorující vlhkosti, aby psí hry vydržel. Odolné jsou i keramické podlahy, ty ale mohou působit studeně. Teplotní vjem ale můžete vyřešit podlahovým topením.

Pokud v obytných místnostech toužíte po dřevě, volte pro pokládku tvrdé dřeviny jako dub atd. Tady mohou přijít vhod varianty se strukturovaným povrchem, kde se nějaký ten škrábanec ztratí. Populární je i marmoleum. To kvalitní zátěž vydrží, případně se dají měnit jednotlivé čtverce. Oblíbený korek není příliš vhodný, ale dá se opatřit keramickými laky nebo vinylovou fólií, takže snese i hrubší zacházení.

Nejchoulostivější volbou jsou koberce. Pokud si bez nich neumíte představit útulný domov, volte ty s nízkým chlupem a pro zátěžově silný provoz.


CHODBY - DŮLEŽITOST KRÁSY VSTUPNÍHO PROSTORU

Bydlíme v domečku už tři roky, ale nejsem stále spokojená s tím, jak vypadá vstupní chodba
Snažila jsem se místnost dovybavit a zateplit, teď ale vypadá přeplácaně. Když uberu z vybavení, tak se vrací pocit chladu.
Jsou nějaká univerzální pravidla, jak dosáhnout elegantního zařízení chodby?

Iveta, Mělník

Zařizování chodeb v bytech i rodinných domech patří k obtížnějším úkolům. Na první pohled se totiž zdá, že stačí věšák a botník a je hotovo.
Chodba ale je spojovací prostor, vítá vaše hosty a ve vás vyvolává pocit klidu a rodinného zázemí, do kterého právě vstupujete.
Je tedy několik zásad, kterých je dobré se držet:

  • Chodba a předsíně jsou jako tepny domova. Prostor tedy musí zůstat dostatečně vzdušný, aby byl zachován pohled do dalších navazujících místností. Tento aspekt uklidn'uje, protože máte ihned přehled.
  • Při zařizování chodby se věnujte její délce, počtu dveří a úložnému nábytku. Dlouhou úzkou chodbu se snažte opticky rozšířit, krátkou naopak malinko opticky prodlužte. Dobrými pomocníky jsou barvy, vzory a zrcadla. Volte vhodné úložné prostory: hrajte si s lehkým nábytkem a pár doplňky. Pokud to prostor umožňuje postavte si v chodbě krásný elegantní věšák jako solitér nebo krásný stojan na děštníky.
  • Nezapomeňte také na útulné osvětlení a krásnou vůni. Zrcadla vám pomohou jak s prostorem, tak se světelnou pohodou. Volte teplé žluté světlo. Nasviťte zrcadlo, vytvořte světlenou cestu k nejdůležitějším místnostem domu. Vsaďte na nevtíravou svěží vůni nejlépe s přírodními aromaty. Vůně je podvědomým signálem číslo jedna a spolu se zrakem rozhodne o vašich emocích.
  • Chodba musí navozovat pocit čistoty a uspořádání. Zde platí, že méně je více. Pro provozní drobnosti jako klíče či mince zvolte malý šuplík, krabičku nebo porcelánovou mističku a udržujte v drobnostech pořádek. Kabáty, saka, bundy patří do šaten nebo skříní. Pokud není vyhnutí, nechte viset jen jeden kus oblečení pro každého člena rodiny.
  • Chodba je předehrou toho, co bude v interiéru následovat. Proto, když vás u dveří bytu vítá hora bot, nemůže prostě energie a ani estetika kralovat. Chodba nebo vstupní hala by měla být zařízená ve stylu, který jste si pro svoje bydlení zvolili.
  • Rozhodně nikdy nic nezkazíte, pokud vás při vstupu domů bude vítat váza s čerstvou květinou.

Podle učení feng shui je hlavní vstup do bytu či domu považován za nejdůležitější. Má rozhodující vliv na kvalitu energie pro ostatní části bytu. Proudí zde energie čchi, která působí na kvalitu života, vztahy, zdraví a finance. Podpořit ji můžete např. i talismany jako je třínohá žába s mincí v tlamičce, bůžek hojnosti či mince na červené šňůrce zavěšené na dveřní klice…


BARVA VÁNOC 2015

"Jaká je barva těchto Vánoc? Co doporučujete k venkovskému stylu? Nechci pořád opakovat slaměné ozdoby a sušené ovoce, přijde mi to už moc fádní."
Katka Š.

Trendům velí neobvyklé barvy a jejich kombinace. Ať už zvolíte ušlechtilý vínově červený odstín MARSALA, který je ostatně barvou tohoto roku, nebo mix pastelových barev nebo například netradičně pojatou tradiční kombinaci červené a zelené (tmavě zelenou vyměňte za limetkou) určitě půjdete s dobou. Znovu se na pultech objevují i černobílé ozdoby, ale ty je nutné zasadit do takového typu interiéru, kde nebudou působit ponuře. Ani klasická kombinace červené, zelení bílé tolik typických pro venkovský styl nemusí působit staromódně a fádně. Doporučuji místo slaměných ozdob zvolit hravé postavičky v retro stylu (dřevěné nebo foukané). Pokud toužíte po autentické výzdobě, zkuste zapátrat ve starožitnostech a anticích po klasických korálkových ozdobách. Ty se sice dají pořídit jako repliky, ale ty staré mají svůj příběh a patinu, která se do venkovského stylu pěkně hodí.PROVANCE

"Mám ráda Provance a tento styl, přemýšlím, že si na venkově náš dům zařídím v tomto stylu.
Jakých barev se mám vlastně držet
abych byla co nejvíce autentická?" Díky za odpověd' Marie P.

Hezký den paní Marie, barvy Provance jsou: žlutá, hořčicová, bleděmodrá, levandulová, zelená, šedá
a bílá. At' se Vám vše správně vydaří.SEDACÍ SOUPRAVY

Hezký den,
jak je podle Vás důležitý sedací nábytek jako dekorace v interiéru?
Myslím tím, zda je důležitá spíše pohodlnost pohovky
nebo i dekor?
Stalo se mi
, že i když je všechen nábytek pěkně na svém místě, do úplné dokonalosti něco chybí (i když
sedačka je prima válecí).
S díky Jarda Chlum

Dobrý den, rozumím Vám.
Důležité prvky pro vytvoření pohodového prostoru jsou kromě důmyslného osvětlení místnosti i správně zvolené místo pro pohovku.
Sedací souprava hraje důležitou úlohu - musí působit pohodlně a přitom být i krásná. Musí Vás přímo lákat,
abyste se posadil. K pohovce je pak ještě vhodné poohlédnout se po nějakém originálním stylovém křesle.
Nazpoměn'te také na detaily.
Polštáře, podhlavníky, paspulky a přehozy dodají celé místnosti ten správný lesk.